Zabiegi kosmetyczne z wykorzystaniem radiofrekwencji opierają się na wywołaniu efektu termicznego w tkance. Urządzenia stosowane przy wykonywaniu tego typu procedur wyposażone są w elektrody, między którymi przepływa prąd oraz specjalne systemy chłodzące, ewentualnie żele nanoszone na skórę, które chronią ją przed oparzeniem. Badania wykazały, że kilkakrotne przejście głowicą emitującą fale radiowe o niższej energii w danym obrębie skóry, daje lepsze efekty terapeutyczne niż jednorazowe zastosowanie fali o wyższej energii.
Jak pod wpływem fal radiowych powstaje ciepło?
Zabiegi radiofrekwencji wykorzystują efekt podgrzania tkanek, który powstaje w wyniku przepływu przez skórę prądu wysokiej częstotliwości. Działania zewnętrznego, zmiennego pola elektromagnetycznego powoduje ruch jonów w tkance. Poruszające cząsteczki ocierają się o siebie i wywołują emisję ciepła endogennego. Urządzenia wykorzystywane w kosmetologii zazwyczaj podnoszą temperaturę do około 40- 45°C. Tworzenie się ciepła jest większe w tkankach zawierających dużą ilość elektrolitów niż w takich, które zawierają ich mniej.
Mechanizm odmładzania:
Ciepło wytworzone w skórze pod wpływem fal radiowych powoduje, w zależności od czasu i mocy działania, skrócenie i zagęszczenie kolagenu lub jego częściową denaturację. Z wiekiem, włókien kolagenowych w skórze właściwej jest coraz mniej. Ulegają one rozciągnięciu, a ich struktura staje się nieuporządkowana. Podgrzanie skóry skutkuje ponownym napięciem włókien kolagenowych oraz stymulacją fibroblastów do tworzenia nowego kolagenu i elastyny. Wytworzenie ciepła w tkankach powoduje dodatkowo rozszerzenie naczyń krwionośnych, przez co poprawia się odżywienie i utlenienie skóry, a także jej metabolizm. W efekcie skóra jest bardziej jędrna, a zmarszczki ulegają spłyceniu.
Zabiegi odmładzające z zastosowaniem fal radiowych wykorzystuje się głównie w celu:
- spłycenia zmarszczek,
- poprawienia owalu twarzy,
- redukcji obrzęków pod oczami,
- redukcji podbródka,
- uniesienia opadających powiek,
- likwidacji obwisłych policzków.
Mechanizm redukcji tkanki tłuszczowej:
Wytworzone przez fale radiowe ciepło indukuje w tkance tłuszczowej proces selektywnej termolipolizy, który prowadzi do rozkładu trójglicerydów, zawartych w adipocytach, na wolne kwasy tłuszczowe i glicerol. Dodatkowo obserwowane jest zwiększone krążenie krwi oraz przyspieszenie metabolizmu, co skutkuje redukcją tkanki tłuszczowej.
Zabiegi takie wykorzystuje się przede wszystkim w celu:
- konturowania ciała,
- redukcji cellulitu,
- zmniejszania obwodu poszczególnych partii ciała,
- obkurczania i ujędrniania skóry ciała.
Przeciwwskazania wykluczające przeprowadzenie zabiegu
- osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca i wszelkimi metalowymi implantami w ciele, w okolicy zabiegowej,
- kobiety w ciąży i karmiące,
- osoby chore na nowotwory oraz do 5 lat po leczeniu promieniowaniem jonizującym,
- osoby z zaburzeniami czucia oraz zaburzeniami krążenia obwodowego.