Lipoliza – usuwanie tkanki tłuszczowej

Lipoliza iniekcyjna to zabieg nieinwazyjnego modelowanie sylwetki, który polega na wprowadzeniu za pomocą zastrzyków substancji powodującej likwidację komórek tłuszczowych. W efekcie komórki tłuszczowe ulegają rozpuszczeniu, uwolnione tłuszcze są rozkładane w procesie przemiany materii i w efekcie wydalane z organizmu.
Lipoliza to obecnie najnowocześniejsza metoda medycyny estetycznej, która pozwala na bezoperacyjną, trwałą i skuteczną redukcję tkanki tłuszczowej.
Zabiegi tego typu stają się na świecie alternatywą dla bolesnych i obarczonych powikłaniami zabiegów jak odsysanie tkanki tłuszczowej (liposukcja). Jest to obecnie najbezpieczniejsza i niedroga medyczna metoda efektywnego usuwania tkanki tłuszczowej z danego obszaru.

Lipoliza polega na:
Zabieg ten polega na deponowaniu w tkankę tłuszczową mieszanki fosfatydylocholiny, deoksycholatu i np. L-karnityny lub krzemionki organicznej. Fosfatydylocholina PPC to naturalny składnik naszego organizmu- lecytyna. W medycynie od dawna stosowana jest w leczeniu zatorów tłuszczowych czy też redukcji lipidów we krwi. Fosfatydylocholina i deoksycholat podawane są w tkankę tłuszczową powodując rozpad trójglicerydów po zniszczeniu komórek tłuszczowych. L-karnityna przyspiesza metabolizm tłuszczu.

Zabieg lipolizy przeznaczony jest dla dla osób z normalną wagą lub lekką nadwagą. Pomaga usunąć tzw. miejscowe otłuszczenia (fałdy na plecach, brzuchu, udach) których trudno pozbyć się w wyniku diety czy ćwiczeń fizycznych. U pacjentów z dużą i rozległą otyłością zabieg ten jest nieskuteczny.

Wskazania do zabiegu to miejscowe otłuszczenie ciała.

Lipoliza wykonywana jest najczęściej w okolicach nadmiernych nagromadzeń tkanki tłuszczowej: podbródka i brody, brzucha, ‚boczków’, ud oraz pośladków, wokół pach, nad kolanami.