Płaski brzuch – Fakty i mity

Płaski brzuch jest czymś, do czego dąży dużo kobiet. Brzuch bez fałdek, zbędnego tłuszczu, który nie jest wydęty, uważany jest w naszym społeczeństwie za coś atrakcyjnego, a jego właściciela postrzega się jako osobę zdrową i zadbaną.

Szkopuł polega jednak na tym, że płaski brzuch może mieć każdy z nas – wystarczy zmienić kilka nawyków i wziąć się porządnie do pracy.

Cieszę się, że mit „muszę robić dużo brzuszków, żeby mieć kaloryfer” odchodzi już powoli w kąt. Zaczynamy rozumieć, że płaski, ładny brzuch to nie tylko kwestia ćwiczeń, ale też pewnych nawyków, które musimy sobie wyrobić.

Wokół sposobów jak uzyskać płaski wyrosło wiele mitów.

Aby mieć płaski brzuch, trzeba robić brzuszki

To nieprawda. W czasie wykonywania zwykłych brzuszków pracują tylko mięśnie proste. Dobry trening brzucha powinien angażować również mięśnie skośne oraz głębokie.

Brzuch najlepiej ćwiczyć codziennie

To też nie prawda. Mięśnie brzucha, tak jak każde inne, potrzebują czasu na regenerację. Przecież nie ćwiczymy codziennie pleców czy nóg, dlaczego więc mielibyśmy robić to z brzuchem? Każda partia mięśni potrzebuje odpoczynku, dlatego zaplanuj sobie przynajmniej jeden dzień przerwy w pracy nad daną partią ciała.

Wiele powtórzeń są gwarancją, że Twój brzuch będzie płaski

Dużo nie zawsze znaczy dobrze. Najważniejsza jest technika, dlatego lepiej zrobić mniej, ale dokładniej. Pamiętaj, nie liczy się ilość, ale jakość!

Wystarczy ćwiczyć tylko mięśnie brzucha, aby osiągnąć pożądany efekt

Na pewno nie! Trening brzucha oczywiście sprawi, że mięśnie staną się mocniejsze, ale nadal będą przykryte tłuszczykiem. Dlatego pierwszym krokiem po ładny brzuch, jest krok do kuchni i rozpoczęcie zdrowego odżywiania. Pomocne będzie również dołączenie treningu spalającego tkankę tłuszczową, jak np. cardio, czy interwał.

 

Przy dobrze dobranej diecie efekty zobaczysz szybciej, ale możesz rozpocząć od kilku mniej drastycznych zmian. Odrzuć cukier i produkty przetworzone, jedz regularnie od 4 do 6 posiłków dziennie i pij dużo wody. Wprowadź do swojego planu treningowego ćwiczenia cardio lub interwały. Nie lubisz biegać? Nic nie szkodzi, jest mnóstwo innych aktywności, które pomogą spalić Ci tkankę tłuszczową. Wybierz się na rower, rolki lub basen. Oczywiście nie rezygnuj z treningu mięśni brzucha!

Zależnie od twojej budowy „wyhodowanie” sobie płaskiego brzucha może być trudniejsze lub łatwiejsze. Dużo łatwiejszą robotę będą miały osoby szczupłe i chude – będą musiały po prostu zadbać o mięśnie i lekko zmodyfikować swoje jedzenie. Gorzej mają osoby z nadprogramowymi kilogramami – bo żeby mieć płaski brzuch, trzeba zrzucić trochę tkanki tłuszczowej. Nie jest to jednak niemożliwe, a wręcz przeciwnie – jeśli uzbroicie się w cierpliwość i wytrwałość, efekty przyjdą dość szybko.